Technikai függőség vagy nárcisztikus fogyasztás? Esetleg mindkettő? Praktikus életvitel, megkönnyített életstílus vagy státusszimbólum? A technikai kütyük gyártói továbbra is főleg a férfiakra céloznak, ők lévén az elsőszámú fogyasztók. A lakberendezési magazinok többsége a női olvasókra számíthat, azonban a számítástechnikai, hi-fi és technikai portálok látogatói többsége a férfiak közül kerül ki. Bár a Wired magazin minden évben kiválasztja a tíz legszexibb techőrült (közkedvelt nevén: geek) fiatalt, és a listára jócskán kerülnek lányok is, a geekek többsége mégiscsak férfi.
Ennek az elsőszámú oka, hogy a high-tech munkavégzés döntő többsége még mindig a férfiak reszortja - bár az arányok egyre inkább kiegyenlítődnek. A másik ok a férfiak individuális szórakozási szokásainak változása, amiről korábban már volt szó, és amiben komoly szerepet kapnak a technikai újítások nyújtotta szórakozási lehetőségek.
További lehetséges ok, hogy míg a nők ékszerekkel és ruhákkal fejezik ki ízlésüket, addig a férfiak között inkább elterjedt a technikai cuccokkal való reprezentálás. Egy új mp3-lejátszó, egy flashdrive, esetleg egy új laptop a modern fiatal férfi ékszere. Státusszimbólum, jelzi: a férfinak van rá pénze, és van ízlése is, pontosan tisztában van a technikai újdonságok nyújtotta lehetőségekkel, a legújabb digitális trendekkel, és nem csupán funkcionális okok miatt vásárol technikai "játékszereket". Ez különösen jellemző az olyan országokra, ahol a technológiai fejlődés és a technikai újítások még nem annyira képezik a teljes társadalomban a gondolkodásmód részét: egészen mást jelent Oroszországban techőrültnek lenni, mint Londonban vagy Tokióban.
A technikai újítások preferálásának oka a vásárlásra, szórakozásra fordítható szűkebb időkorlát is. A férfi által használt kütyű munkaeszköz, szórakoztató árucikk és a jólét szimbóluma is egyben: elég egyszer időt fordítani kiválasztására és megvételére.
Nem mindegy azonban, hogy az ember szolgálja a gépet, vagy fordítva. Számos férfi számolt be arról a Species kutatás során, hogy sokszor legszívesebben megszabadulna a mobiljától, és sokszor érzi úgy, hogy a technika rabszolgája és kiszolgáltatott használója. Ez már csak azért is igaz lehet, mivel az újabb generációk az egyre bonyolultabb technika mindennapos felhasználóiként nőnek fel, nem feltétlenül értik az életüket meghatározó gépek működését. Ha egy gép meghibásodik, a felhasználó élete szinte leáll, a javításhoz szakemberek segítségére szorul. Nem véletlen, hogy egyesek fellázadnak a techfüggőség ellen és mobilmentes, netmentes, vagy akár Google-mentes napokkal kúrálják magukat.